Tuo laiku, kai vaismedžiai dar ilsisi, kol neišsprogę pumpurai, o oras sušyla daugiau negu 5 °C bei drėgna, sode ima plisti ligos ir kenkėjai. Kaip tik pavasarinis purškimas ir leidžia apsaugoti vaismedžius nuo grybelinių ligų ir kenkėjų. Be to, šiuo laikotarpiu vaismedžiai ir krūmai dar nežydi, jie neturi lapų, todėl rizika pačiam augalui pakenkti yra daug mažesnė nei vasarą ar rudenį. Vaismedžių purškimas yra atliekamas įvairiomis priemonėmis. Tai atsižvelgiama į augalų ypatumus, jo vietą, medžių jautrumą tam tikroms ligoms. Galbūt kai kurie vaismedžiai ypač patinka vabzdžiams, o ant kitų labai auga kerpės ir t.t. Pavasarį rekomenduojama purkšti ir trąšas, kurios sustiprins pumpurus ir užtikrins didesnį derlių.
Vaismedžių paruošimas purškimui
Prieš pradedant šiuos darbus, būtina paruošti vaismedžius. Pirmiausia pašaliname nudžiuvusias ar žiemos šalčio paveiktas šakas. Antrasis etapas yra nuo senų medžių kamienų, metaliniu šepečiu, pašalinti seną žievę ir ją išvalykite nuo kerpių ir samanų. Tokios procedūros padeda augalui kvėpuoti, taip pat pagerina ūglių išvaizdą ir skatina jo regeneracinius gebėjimus. Tačiau šios procedūros negalima atlikti jauniems sodinukams.
Jeigu iš rudens apačioje vaismedžių vainikų yra likę lapai, sugrėbkite juos ir pašalinkite iš sodo, nes juose gali žiemoti kenkėjų lervos ir patogenai.
Pirmasis purškimas
Pirmasis augalų purškimas nuo ligų būtinas anksti pavasarį, kai vidutinė kelių parų iš eilės temperatūra siekia 5-10 laipsnių šilumos. Jis yra atliekamas ant plikos medienos, tai yra, kol vaismedžiai dar miega, o pumpurai neišbrinkę ir dar net nerodo sprogimo požymių. Šiuo laikotarpiu vaismedžiai yra pažeidžiami grybelių sporų, kurios pradeda aktyviai plisti visame sode. Svarbu juos gydyti nuo moniliozės, vilkčių, rauplių ir kitų ligų sukėlėjų. Tradičiškai pirmąjame vaismedžių purškime naudojamas vario sulfatas. Vario sulfatas yra universalus kenkėjų ir ligų naikintojas. Tiek kenkiančius vaismedžių medienai, tiek vaisiams. Gryno vario sulfato norma purškimui 100 g/10 l vandens.
Nuo samanų galima panaudoti geležies sulfatą. Norma 10 litrų maišoma su 200g geležies sulfato miltelių. Samanos medžiui nekenkia, tačiau jose žiemoja ir laikosi kenkėjai ir grybelių sporos. Geriau laikysis padidinus skysčio lipnumą įdėjus Agroclean žaliojo muilo, arba lipnumui didinti paviršiaus aktyvią medžiagą Liptop. Purškiama ant plikų medelių, kol pumpurai neišbrinkę, antraip galima apdeginti juos.
Antrasis purškimas
Antrasis purškimas taip pat yra skirtas apsaugai nuo ligų, kuris yra atliekamas prieš pat pumpurų sprogimo laiką. Pasirinkę nevėjuotą ir nelietingą dieną augalus dar kartą reikėtų nupurkškite pasirinktinai ar vario sulfatu, ar Cephyro, ar sodininko rinkiniu Bordo.
Pavasarį vaismedžiai, vaiskrūmiai ir dekoratyviniai augalai būna išvargę nuo žiemos, todėl juos reikėtų nupurkšti mineralinių trąšų mišiniu Karbamidstrong. Tai stabilizuoto karbamido trąšos, skirtos vaismedžiams, vaiskrūmiams, ir dekoratyviniams augalams. Šios trąšos ne tik padidina azoto koncebtraciją vaismedžių lastelėse, bet ir slopina žydėjimo procesą, kuris sumažina žiedų nukritimo riziką. Be to karbamidas užkerta kelią įvairių ligų vystymuisi ir kenkėjų populiacijai.
Trečiasis purškimas
Šis puškimas taip pat yra skirtas apsaugai nuo ligų, tačiau tuo pačiu kartu galima naudoti ir insekticidus nuo kenkėjų. Norint, kad augalai gausiai žydėtų ir brandintų sveikus vaisius, prieš žydėjimą rekomenduojama purkšti trečią kartą. Jis atliekamas tada, kada yra kraunami žiedai, bet dar nepasirodžius lapams, tai yra pumpurai yra išbrinkę, kūgio formos ir netrukus žydės. Šiuo metu vaismedžiuose pradeda plisti žiedus valgantys vabzdžiai, kurie minta jų sultimis ir deda kiaušinėlius pumpurų viduje. Brinkstant pumpurams, iš kiaušinėlių ritasi amarų lervos, o jau išsiritę, pavyzdžiui, obelinės voratinklinės kandies vikšreliai išlenda iš po skydelių.
Nesunaikintas obelinis žiedgraužis pažeidžia obelų, rečiau kriaušių pumpurus ir žiedus, o obuolinis pjūklelis pažeidžia obuolių užuomazgas ar mažus vaisius.
Kenkia vaismedžiams ir mažasis bei didysis žiemsprindis. Mūsų šalyje vaismedžiams daugiausia žalos padaro mažasis žiemsprindis ir kiek mažiau kenkia didysis žiemsprindis. Vikšrai graužia besiskleidžiančius pumpurus, vėliau lapus, žiedpumpurius ir žiedus. Masiškai paplitę visiškai nuėda lapus, palikdami tik pagrindines gyslas. Kaip tik šiuo metu ypač reikalingos priemonės šiems kenkėjams naikinti.
Atliekant trečiąjį purškimą yra naudojami insekticidai, kuriais daugiausiai purškiama nuo žiedgraužio, nes tuo metu atskrenda žiedgraužio patelė ir padeda kiaušinėlį, kuris vėliau išgraužia visą žiedo vidų. Šiuo atveju rekomenduojamas kontaktinis insekticidas Mavrik, kuris yra plataus veikimo spektro insekticidas, priklausantis sintetinių piretroidų klasei. Preparatas pasižymi kontaktiniu poveikiu, taip pat veikia per kenkėjo virškinamąjį traktą. Mavrik paralyžiuoja kenkėjo nervų sistemą. Veiklioji medžiaga patenka mažomis dozėmis per virškinamąjį traktą, jutimo organus, kenkėjo stigmas ir galūnes. Pirmas nervų sistemos pažeidimo požymis yra greitas koordinacijos blogėjimas ir kenkėjas staigiai žūva. Geriausiai veikia 15-20°C temperatūroje, efektyvus ir esant aukštesnei temperatūrai. Jau pats insekticido veikimo pobūdis parodo, kad šie produktai veikia esant tiesioginiam kontaktui su žaladariu, tai yra, jie patenka į kenkėjo organizmą per dangą. Tačiau jeigu sunku prieiti prie kiekvieno susukto amarų lapo ir apipurkšti, tai geriau naudoti sisteminį preparatą Neemazal, kuris susimaišo su augalo sultimis ir tam tikrą laiką naikina jomis mintančius kenkėjus.
Jeigu laiku ir tinkamomos oro sąlygomis bus atlikti šir purškimai, sodui trijų purškimų pilnai pakaks, ypač, jei sodas yra brandus. Tačiau jaunam sodui, kuris dar neveda vaisių, gali prireikti ir daugiau purškimų: jei pamatysite ant jaunų lapelių amarus, jei lapai susisukę, jeigu lapai skylėti ar parudavę – medeliui reikia pagalbos. Šiuo atveju būtina dar kartą nupurkšti tam tikromis priemonėmis, nes nenaikinami parazitai nualins sodinukus, jie nustos augti arba net nudžius. Po vaismedžių pasodinimo iki 5 metų amžiaus turi būti skiriamas didesnis dėmesys, nes tik tinkamai prižiūri vaismedžiai vėliau sutvirtėja , tampa atsparesni ir duoda didelį bei sveiką derlių.
Linkime gero derliaus