Vejos pjovimas, tręšimas, aeravimas, skarifikavimas

Norint savo kieme turėti gražią veją,ja reikia pradėti rūpintis dar sniegui nenutirpus. Nors nepatyrę žmonės mano, kad žolei priežiūros neturėtų reikėti daug, – na, tik nupjauti, palaistyti, – iš tiesų puoselėjant nepriekaištingą vejos kilimą, jis pareikalaus ne mažiau dėmesio nei gėlynas.

Veja

Vejos augimas yra tiesiogiai priklausomas nuo drėgmės, saulės šviesos ir cheminių elementų (azoto, kalio, fosforo ir kt.) kiekio dirvoje . Todėl apibrėžti tikslų vejos pjovimo dažnumą yra sudėtinga. Taip pat nemažai priklauso ir nuo paties žmogaus poreikio vejos dekoratyvumui ir pjovimo galimybių. Sezono metu dažniausiai yra pjaunama kas 7 dienas arba du kartus per mėnesį.
      imageedit_9_3161336582 imageedit_6_4008177500

Vejos skarifikavimas

Pagrindinė skarifikavimo funkcija – pašalinti vejoje susidariusį organinių atliekų raizginį ir samanas. Skarifikatorius – į vejapjovę panašus įrenginys, kuris besisukančiu velenu su akėtvirbaliais suraižo dirvą 1-3cm gyliu. Tokiu būdu yra išplėšiamas veltinis, samanos, supjaustomi kupstai ir padaromi rėžiai dirvoje. Suraižyta veja lengviau įsisavina deguonį, vandenį, tampa atsparesnė ligoms, mindžiojimui, lengviau įsisavina trąšas, turi daugiau vietos augimui. Po skarifikavimo veją reikėtų patręšti ir netrukus matysite akivaizdų rezultatą – veja taps dekoratyvesnė, tankesnė ir žalesnė.
Pagal Lietuvos agroklimatines sąlygas veją geriausia skarifikuoti pavasarį, tačiau jeigu nespėjote – nedelskite. Laiku iš vejos nepašalinus veltinio ir samanų, po skarifikavimo gali tekti atsodinti nedidelius vejos plotus.
Norėtume Jus informuoti, jog elektriniai ar silpni benzininiai skarifikatoriai vejos kokybiškai neisškarifikuos. Mes veją skarifikuojame su komerciniam naudojimui skirtu „Husqvarna DT22“ skarifikatoriumi, kurio galingumas 5,5 AG / 3,9 kW

imageedit_2_4960998579

Vejos tręšimas

Kiekvienu metų laiku, vejai trūksta skirtingų cheminių elementų. Taigi aprašysime, kokiomis trąšomis veją geriausia tręšti pavasarį, vasarą ir rudenį.
Pavasarį , atlikus skarifika
vimą ar aeraciją, veją būtina patręšti azoto turinčiomis trąšomis. Po žiemos veja yra nusilpusi ir būtent azoto dėka veja pradės greičiau augti ir taps žalesnė.
Vasarą vejai gali pakenkti mažas kritulių kiekis ir aukšta oro temperatūra. Todėl sva
rbu pasirūpinti ne tik laistymu ir tinkamu pjovimo aukščiu. Tokiu laiku vejai yra naudingos kompleksinės trąšos su ilgalaikio poveikio (lėtai tirpstančiomis) azoto granulėmis.
Rudenį naudokite fosforo, kalio ir geležies turinčias trąšas. Šie sudėtiniai cheminiai elementai padidina atsparumą ligoms ir padeda vejai pasiruošti žiemai.

 Pastaba: Vidutiniškai 100kv.m. (1 arui) reikia 3kg trąšų