Tvarkingas kiemas - Tavo šeimos namai...

Įvykių kalendorius


Prasidėjo pavasarinis vejos aeravimas

Data:2021-04-08

Aeravimas (vejos vėdinimas) yra vertikalus pjovimas arba vejos dirvos ir ražienos įpjovimas specialiais prietaisais – aeratoriais. Vejoje išpjaunamos įvairaus gylio durtinės ar pjautinės duobutės, siekiant pagerinti dirvožemio struktūrą ir įleisti daugiau deguonies į žolių šaknų zoną.

Vaikščiojant po veją spaudžiamas dirvožemis – didelį grūvį gaunančioje žemėje augalams sunku augti, vanduo sunkiai susigeria į gruntą, todėl šaknys auga prasčiau, o paviršiuje, dėl susidariusio vandens pertekliaus ima trūkti deguonies – tai taipogi kenksminga augalų vešėjimui. Pradeda kauptis organinių medžiagų, suprastėja dirvos vėdinimas (aeracija), todėl pablogėja drėgmės režimas, padidėja rūgštingumas, veisiasi samanos, pradeda nykti augalai, jų vietą užima piktžolės, vejinė žolė pradeda kupstuotis, susidaro veltinis.
Norint atgaivinti veją, suplūktą dirvą reikia išpurenti. Tai daroma naudojant specialius įrenginius – aeratorius.
Aeratorius – dažniausiai tai į vejapjovę panašus įrenginys, kuris besisukančiu velenu subado dirvą 5-8 cm gyliu. Tokie aeratoriai dirvoje įspaudžia cilindro formos skylutes. Į paviršių iškeltus augalų likučius galima surinkti arba palikti vejoje. Maždaug per savaitę šie likučiai suyra ir užpildo skylutes.
Jei Jūsų veja auga dirvožemyje, kuris yra molingas ar smėlingas, tuomet vejos aeravimas tiesiog būtinas. Tokios sudėties dirvožemyje susikaupia mažiau deguonies nei derlingame. Geriausias būdas veją aeruoti naudojant mechaninį, elektrinį arba akumuliatorinį aeratorių. Galima išbandyti ir kitas dirvos purenimo priemones, tačiau tik aeratorius dirvą valo, o ne sustumia nešvarumus giliau į žemę.Grįžti į peržiūrą